Jak na szybko stworzyć paletę kolorów?

Lubimy oszczędzać czas. Tam, gdzie można należy to robić. Nie inaczej jest w projektowaniu. Dzisiaj pokażę Ci, jak możesz zaoszczędzić czas przy tworzeniu palety kolorów do projektu.

➡️ Szybkie narzędzie

Wybierz kolor, który najbardziej cechuje Twoją markę i użyj go jako koloru podstawowego. Następnie użyj odcieni tego koloru (jaśniejsze oraz ciemniejsze). Nie wiesz jak zrobić to ręcznie? Wykorzystaj ten generator: colorsui.com


➡️ Analogiczne kolory

Zazwyczaj do tak tworzonej palety, dobrze sprawdzają się analogiczne schematy kolorów. Czyli wybierasz kolory, umieszczone obok siebie na kole kolorów. Zestawy analogicznych kolorów, są dość harmonijne i wydają się zrównoważone dla widza, dlatego są dosyć bezpieczne w projektach, zwłaszcza jeśli zależy Ci na spójności.

➡️ Wykonaj test “zeza”

Tego typu manewr wykorzystaj, gdy nie masz pomysłu na paletę, oraz gdy chcesz stworzyć spójny i minimalistyczny projekt, bez zamartwiania się czy kolory będą do siebie pasować.

Wykonaj test “zeza”, by zobaczyć czy w projekcie nie ma zbyt małej lub zbyt dużej ilości kolorów. Odsuń się od ekranu, popatrz na projekt i zmruż oczy.

➡️ Zadbaj o kontrast

Projekt się rozmyje, a Ty będziesz mieć lepsze wyobrażenie o ilości kolorów i kontraście w projekcie. Pamiętaj, by w projekcie kolory klikalne, jak przyciski CTA w teście zeza były najbardziej widoczne.

Jednocześnie zachęcam Cię do zapoznania się z tym artykułem: 99designs.com/blog/trends/color-trends, gdzie omówiono popularne palety kolorów w projektowaniu na rok 2021. Należą do nich między innymi:

  • Odcienie ludzkiej skóry
  • Mocno nasycone kolory
  • Teksturowane kolory, które wyglądają na wyblakłe
  • Surrealistyczne, przykuwające wzrok kombinacje kolorów

A może zainteresują Cię…

Ebook przeprojektowani

Naucz się projektować interfejsy biorąc pod uwagę ich wygląd oraz użyteczność.

Ebook idealny landing page

Jak zwiększyć konwersję strony docelowej poprawiając ux/ui oraz webwriting.

Książka + ebook o formularzach

Łatwe, przyjemne, dostępne, konwertujące. Takie mogą być Twoje formularze.

Zestaw UX writing

Twórz mikrokopię, którą pokochają użytkownicy. Ebook, framework, kurs.

Ebook WCAG + UX

Praktyczna wiedza o dostępności i doskonaleniu wrażeń użytkownika.

Ebook o pisaniu

Opowiadaj. Pokaż problemy. Podaj rozwiązania. Zachęć do działania.

Rzuć też okiem na:

Menu