Jak projektować dla dzieci?

Dobry UX polega na tym, aby środowisko cyfrowe było jak najbardziej intuicyjne, a nie zmuszało użytkownika do myślenia – Steve Krug. Ta zasada nabiera podwójnego znaczenia w przypadku produktów cyfrowych przeznaczonych dla dzieci.

👉 Mikrointerakcje

Dzieci lubią ruch. Tego samego oczekują od Twojego projektu. Im więcej elementów interaktywnych, tym lepiej. Dzieci oczekują, że coś się stanie, gdy dotkną elementu wizualnego. Dlatego uwydatnij ruch na wszelkie możliwe sposoby.

Daj wyraźną wskazówkę, że przycisk został wciśnięty. Możesz do tego dodać efekty dźwiękowe lub animacje np. wystrzelone konfetti, serduszko, potrząśnięcie przyciskiem.

👉 Przerysowane elementy

Dzieci uwielbiają głośne dźwięki i zabawne grafiki. Dlatego nie bój się stosować dużych ikon oraz kolorowych ilustracji. Interfejs musi tętnić życiem. Cele dotykowe powinny być zdecydowanie większe, niż w przypadku projektowania dla dorosłych.

Dzieci nie mają jeszcze tak skoordynowanego operowania myszką, dlatego cel kliknięcia musi być łatwy. Spraw, aby wszystkie elementy dotykowe były wystarczająco duże dla małych, niezdarnych rączek.

👉 Stukanie palcem

Warto zauważyć, że stukanie jest jednym z pierwszych gestów, jakie dziecko wykonuje podczas interakcji z interfejsem. To naturalny, intuicyjny ruch.

Należy pamiętać, że stukanie u dzieci może różnić się od stukania u dorosłych. Dzieci zazwyczaj preferują stukanie i przytrzymywanie, zamiast stuknięcia i puszczenia.

👉 Nawigacja

Postaw na obrazy, a nie na tekst. Zwłaszcza, że niektóre dzieci mogą nie potrafić jeszcze dobrze czytać. Stosuj znane dzieciom symbole i nie wychodź z założenia, że dzieci znają symbole świata dorosłych. Na przykład zamiast na przycisku pisać „Dalej”, narysuj strzałkę.

👉 Zamień linki w przyciski

Jeśli na Twojej stronie znajdują się jakieś ważne linki, zamień je w przyciski. Dzieci rzadko klikają linki i lepiej wchodzą w interakcję z przyciskami.

👉 Kolory

Jeśli na Twojej stronie znajdują się jakieś ważne linki, zamień je w przyciski. Dzieci rzadko klikają linki i lepiej wchodzą w interakcję z przyciskami.Dzieci przyciągają najbardziej żywe kolory z koła kolorów, w przeciwieństwie do stonowanych lub neutralnych tonów. Kolory podstawowe (takie jak czerwony, żółty i niebieski) lub drugorzędne (takie jak pomarańczowy, zielony i fioletowy) będą znacznie bardziej przyciągać uwagę młodszego pokolenia niż brąz lub stonowany odcień różu.

👉 Font

W projektach dzieci, sprawdzi się font bezszeryfowy, jednocześnie taki, który nie jest nudny. Wybierz więc fonty przyjazne dzieciom, takie jak Sassoon Primary, Gill Sans Infant Std. lub Futura.

👉 Bohater

Dzieci lubią utożsamiać się z jakąś postacią. Dobrze jest wprowadzić bohatera aplikacji, który może przeprowadzić dziecko przez różne etapy i pojawiać się w różnych miejscach. Dzieci podobnie jak dorośli lubią przewidywalność, dlatego dobrze jeśli jest to jeden bohater.

A może zainteresują Cię…

Ebook przeprojektowani

Naucz się projektować interfejsy biorąc pod uwagę ich wygląd oraz użyteczność.

Ebook idealny landing page

Jak zwiększyć konwersję strony docelowej poprawiając ux/ui oraz webwriting.

Książka + ebook o formularzach

Łatwe, przyjemne, dostępne, konwertujące. Takie mogą być Twoje formularze.

Zestaw UX writing

Twórz mikrokopię, którą pokochają użytkownicy. Ebook, framework, kurs.

Ebook WCAG + UX

Praktyczna wiedza o dostępności i doskonaleniu wrażeń użytkownika.

Ebook o pisaniu

Opowiadaj. Pokaż problemy. Podaj rozwiązania. Zachęć do działania.

Rzuć też okiem na:

Menu