Porady na listy rozwijane

W poprzednim artykule pisałem o problemach związanych z listami rozwijanymi. Jednak czasami istnieją sytuacje, że lista rozwijana będzie najlepszym wyborem. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku dużej ilości danych i ograniczonego miejsca. 

Pokażę Ci dziś parę trików, które ulepszą Twoje listy rozwijane.

👉Dodaj wyszukiwarkę

W przypadku bardzo długich list, warto dać opcję szybkiego wyszukiwania wewnątrz listy. Wystarczy, że użytkownik wpisze pierwsze litery, a wyniki zawężą się do pozycji na tę literę.

👉 Pisz krótko

Staraj się utrzymywać nazwy pozycji na liście na poziomie do 35 znaków. Istnieje ryzyko, że przy większej ilości znaków, słowo może zostać ucięte.


👉 Opcje domyślne

Na listach rozwijanych stosuj opcję domyślną z umiarem. Użytkownik może nie zauważyć, że nie dokonał wyboru, gdy wybór będzie domyślnie ustawiony.

Domyślne wybory na listach rozwijanych sprawdzają się w przypadku list, które znacząco nie wpływają na wybory użytkownika. Na przykład warto ustawić domyślny wybór na liście rozwijanej “Sortuj według: Najnowsze”.

Takie domyślne ustawienie nie zapisuje się w bazie danych użytkownika, więc jest mało inwazyjne.

W przypadku wyborów, które zapisują się do bazy danych i są ważne z punktu widzenia przesyłanych informacji (jak np. wybór miasta) należy ustawić domyślny wybór na pusty.

👉 Nie twórz długich list

Jeśli Twoja lista zawiera wiele pozycji, nie twórz jej długiej na sam dół ekranu. Zamiast tego stwórz około 10 pozycji, a resztę ukryj za scrollem. Pamiętaj, by dać wizualną wskazówkę, która sugeruje większą ilość pozycji na liście. Po prostu przytnij ostatnią pozycję.

👉 Wykorzystaj ukrycie mniej ważnych elementów

Warto wykorzystać fakt, że listy rozwijane ukrywają inne dostępne opcje, które z punktu widzenia wyborów, nie są tak ważne lub są rzadko wybierane.

Dlatego warto umieścić na samej górze najczęściej wybierane opcje. Przykładem niech będzie wybór języka. W zależności od kraju (załóżmy, że jesteś w Polsce) na samej górze ustawisz język: polski, angielski, niemiecki, francuski.

Na górze umieść opcje, które zadowolą większość użytkowników.

👉 Zadbaj o etykietę

Etykiety opisujące listę, powinny pokazywać co się konkretnie stanie po rozwinięciu. Nie pisz więc ogólnikami typu “Wybierz”. Zamiast tego wyjaśnij kontekst: “Wybierz kraj”.

A może zainteresują Cię…

Ebook przeprojektowani

Naucz się projektować interfejsy biorąc pod uwagę ich wygląd oraz użyteczność.

Ebook idealny landing page

Jak zwiększyć konwersję strony docelowej poprawiając ux/ui oraz webwriting.

Książka + ebook o formularzach

Łatwe, przyjemne, dostępne, konwertujące. Takie mogą być Twoje formularze.

Zestaw UX writing

Twórz mikrokopię, którą pokochają użytkownicy. Ebook, framework, kurs.

Ebook WCAG + UX

Praktyczna wiedza o dostępności i doskonaleniu wrażeń użytkownika.

Ebook o pisaniu

Opowiadaj. Pokaż problemy. Podaj rozwiązania. Zachęć do działania.

Rzuć też okiem na:

Menu