Jak wizualizować dane?

👋 Hej

Kolory, a właściwie kontrast, odgrywa olbrzymią rolę przy wizualizacji danych. Dzisiaj pokażę Ci kilka sposobów pracy z kolorami, pomocnych przy wizualizacji danych, projektowaniu infografik, tworzeniu wykresów.

👉 Czarny i biały

Niektóre barwy niespecjalnie nadają się do wizualizacji danych. Jest to czarny i biały. Jest to najgorszy wybór do wizualizacji jakichkolwiek danych. Kolor pomaga zrozumieć istotę danych, dlatego tworzenie infografiki przy pomocy czerni i bieli, to nie najlepszy pomysł.

👉 Zbyt wiele barw

Kolor potrafi też często utrudnić zrozumienie danych. Dzieje się tak, gdy w projekcie jest zbyt wiele barw. Często taki schemat możesz zobaczyć na wykresach kołowych, gdzie znajduje się kilka kolorów.

👉 Zredukuj nasycenie kolorów

Sytuacja ze złym doborem barw może mieć również miejsce, gdy użyjesz zbyt krzykliwych kolorów. Pamietaj, że to nie kolor ma zwracać uwagę lecz przedstawione dane. O wiele lepiej sprawdzi się organicznie do trzech kolorów niż do całej gamy.

👉 Uważaj na przekłamania

Kolory mogą również przekłamać infografikę. Zobacz na ten przykład, gdzie kolor zielony jest większy procentowo, ale wizualnie wygląda na mniejszy, ponieważ przytłacza go fiolet.

👉 Kolor, a wartości danych

Pamiętaj, że kolorem możesz wpłynąć na odbiór wielkości danych. Zobacz na ten przykład, gdzie mniejsze dane, wizualnie wyglądają na o wiele większe niż są w rzeczywistości. Wszystko przez to, że maja źle dobrany kolor.

👉 Bezpieczna paleta

Dobierając kolory do wizualizacji danych postaw na paletę monochromatyczną

👉 Paleta komplementarna

Paleta komplementarna, to kolejny zestaw kolorów, który nadaje się do wizualizacji danych. Nadaje się do danych, które chcesz ze sobą porównać. Dzięki kolorom, pokażesz różnice za pomocą kontrastu.

👉 Wyróżnij postęp

Jeśli chcesz wyróżnić jakiś postęp, to użyj podobnych barw, z tym że postęp wyróżnij odcieniem nieco bardziej nasyconym.

👉 Wybór odpowiedniego wykresu

Mamy różne typy wykresów, gdzie najpopularniejsze to wykresy kołowe i słupkowe. Kiedy je stosować? Jeśli masz dane w formie procentowej, gdzie całość obejmuje np. 100%, to tutaj przewagę ma wykres kołowy.

Natomiast jeśli masz jakieś porównanie danych, to o wiele lepiej sprawdzi się wykres słupkowy. Pamiętaj jednak, że stosując wykres słupkowy i chcąc otrzymać efekt porównania, to słupki powinny być umieszczone w kolejności malejącej, przez co o wiele łatwiej porównać dane.

A może zainteresują Cię…

Ebook przeprojektowani

Naucz się projektować interfejsy biorąc pod uwagę ich wygląd oraz użyteczność.

Ebook idealny landing page

Jak zwiększyć konwersję strony docelowej poprawiając ux/ui oraz webwriting.

Książka + ebook o formularzach

Łatwe, przyjemne, dostępne, konwertujące. Takie mogą być Twoje formularze.

Zestaw UX writing

Twórz mikrokopię, którą pokochają użytkownicy. Ebook, framework, kurs.

Ebook WCAG + UX

Praktyczna wiedza o dostępności i doskonaleniu wrażeń użytkownika.

Ebook o pisaniu

Opowiadaj. Pokaż problemy. Podaj rozwiązania. Zachęć do działania.

Rzuć też okiem na:

Menu