Prawo lokalności

Prawo lokalności należy do zbioru reguł heurystycznych, które stanowią wskazówki dotyczące wielu zachowań użytkowników. Jedną z najczęściej używanych i najbardziej przydatnych, jest prawo lokalności.

➡️  Gdzie umieścić dany element? Tam gdzie użytkownicy tego oczekują

Zastanawiasz się, gdzie powinien znaleźć się przycisk, ikona lub checkbox? Według zasady lokalności, umieść je tam, gdzie wpływają na zmianę.

Dla przykładu: jeśli posiadasz element, który można edytować, to opcje do edycji umieść blisko tego elementu.

Ten przykład pokazuje bliskość poszczególnych opcji edycji, umiejscowionych od razu przy tytule danej pozycji. Gdyby te opcje umieścić w innym miejscu, mogły by nie być tak szybko zlokalizowane przez użytkownika.

Inny przykład to skrzynka odbiorcza dowolnego klienta pocztowego. Najedź na daną wiadomość, kliknij prawym przyciskiem myszy. Otrzymasz szereg opcji do edycji lub usunięcia wiadomości. Te opcje znajdują się od razu przy wiadomości, nie są oddalone i umiejscowione na górnej czy dolnej belce interfejsu.


➡️ Jeśli kontrola wpływa na zmianę na całym obszarze, umieść ją nad tym obszarem

Elementy, które mają wpływ na cały interfejs, umieść powyżej danego obszaru. Przykładem może być sytuacja, gdy chcesz wyszukać produkt w sklepie. Zauważ, że wyszukiwarka działa globalnie, więc umiejscowiona jest na samej górze sugerując, że przeszuka całą zawartość sklepu.

Natomiast, gdyby umieścić wyszukiwarkę pod głównym menu, może one sugerować, że przeszuka tylko wybraną kategorię.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w kokpitach. Pasek wyszukiwania, który jest powyżej listy, sugeruje działanie na większym obszarze, a nie tylko w przypadku aktualnego wątku.

Zobacz na poniższy przykład, gdzie wyszukiwarka umiejscowiona jest na samej górze, co sugeruje, że działa globalnie i przeszuka ona wszystkie foldery w poszukiwania wiadomości.

Kolejny przykład to checkboxy w aplikacji Gmail. Zauważ, że checkbox dotyczący danej wiadomości znajduje się od razu przy tej wiadomości. Natomiast checkbox, który służy do masowej edycji, znajduje się na samej górze, dodatkowo oddzielony jest separatorem, co sugeruje jego globalne działanie.

➡️Im dalsza kontrolka, tym lepiej widoczna

Ten punkt mówi nam, że im dalej kontrolka od miejsca, w którym wpływa na zmianę, tym bardziej powinna być widoczna.

Istnieją sytuacje, gdy nie ma miejsca, by umieścić kontrolkę przy elemencie, którego dotyczy. W tym wypadku musisz zastosować kontrast i wyróżnić kontrolkę, w taki sposób, by była od razu widoczna.

Przykładem mogą być pływające przyciski FAB. W aplikacjach, na małym ekranie ciężko umieścić przy każdej pozycji kontrolkę służącą do edycji. Wystarczy umieścić duży, dobrze widoczny przycisk FAB, by prawo lokalności było spełnione.

A może zainteresują Cię…

Ebook przeprojektowani

Naucz się projektować interfejsy biorąc pod uwagę ich wygląd oraz użyteczność.

Ebook idealny landing page

Jak zwiększyć konwersję strony docelowej poprawiając ux/ui oraz webwriting.

Książka + ebook o formularzach

Łatwe, przyjemne, dostępne, konwertujące. Takie mogą być Twoje formularze.

Zestaw UX writing

Twórz mikrokopię, którą pokochają użytkownicy. Ebook, framework, kurs.

Ebook WCAG + UX

Praktyczna wiedza o dostępności i doskonaleniu wrażeń użytkownika.

Ebook o pisaniu

Opowiadaj. Pokaż problemy. Podaj rozwiązania. Zachęć do działania.

Rzuć też okiem na:

Menu