Odwieczny problem ux kontra ui

Pojęcia ux/ui zazwyczaj są zestawione ze sobą. Wpływają na stworzenie przyjaznego oraz estetycznego produktu. Jeśli te dwa elementy są prawidłowo zaprojektowane, wrażenia użytkownika będą doskonałe.

👉 Estetyka ponad wszystko?

Chciałbym Ci zwrócić uwagę na fakt, że projektanci trzymają się poglądu, iż projektowanie jest synonimem estetyki. Tak więc stworzenie świetnej szaty graficznej jest równoznaczne z dobrym projektem? Niestety tak nie jest. Estetyka odgrywa ważną rolę, jednak daleko jej do najważniejszego aspektu projektowania.

👉 Co powie Ci Steve Jobs?

Pewnie znasz Steva Jobsa, który znacząco wpłynął na projektowanie, nieustannie dążąc do produktó, które zmienią nasze życie.
W odpowiedzi na dylemat z nagłówka, warto przytoczyć jego znany w branży cytat:

„Projekt to nie tylko to, jak wygląda i jak się czuje – projektowanie to sposób, w jaki to działa”.

Jest to motto, którego powinien trzymać się każdy projektant, mianujący się ux/ui. Projektowanie nie kończy się na świetnym wyglądzie, ale na dążeniu do tego, by interfejs był intuicyjny dla każdego już przy pierwszym kontakcie z nim.

👉 Produkty codzienne

Zobacz jak zostały zaprojektowane produkty, które stosujesz na co dzień. Czy przeważa tam estetyka czy użyteczność?

Dlaczego kubek do kawy posiada uchwyt, dzięki któremu możesz go łatwo trzymać, gdy jest gorący mimo, że bez uchwytu miałby lepszą estetykę?

Dlaczego dozownik taśmy klejącej zaprojektowano w taki sposób, aby można było wziąć to, czego potrzebujesz, a następnie łatwo oderwać kolejny kawałek? Czy obchodzi Cię to jak on wygląda?
Jeśli wygląda ładnie, ale nie przerwie taśmy, to zły projekt. Pamiętaj, że im łatwiej korzystać z produktu, tym lepszy projekt.

Ładny interfejs użytkownika nigdy nie zrekompensuje złego UX.

👉 Czyli co? Ux ważniejsze?

Weźmy na przykład hotel, do którego przyjeżdżasz na wakacje. Jeśli wszystko jest dobrze zaprojektowane, podchodzisz do recepcji, gdzie dostajesz kartę do pokoju, które otwiera drzwi oraz włącza klimatyzację. Dodatkowo kartą otwierasz podziemny garaż. Na odwrocie karty masz hasło do Wifi.

W kontrze masz hotel, w którym już na wejściu widzisz kolejkę, ponieważ pracuje tam tylko jeden recepcjonista. Zamiast karty, dostajesz pęk kluczy, które na dodatek nie są podpisane. W pokoju, by włączyć klimatyzację lub otrzymać hasło do Wifi, musisz zadzwonić do recepcjonisty.

Wybór jest łatwy prawda? Wybierasz hotel z lepszym Ux.

Ale teraz pomyśl, w którym hotelu zrobisz rezerwację? W tym, który na zdjęciach miał piękne duże przeszklone okna i świetnie balkony? Czy tym, który nie wyróżniał się na tle innych hoteli w okolicy?

Tak więc ux czy ui? Dbaj o te dwa aspekty, a będzie dobrze 😉

A może zainteresują Cię…

Ebook przeprojektowani

Naucz się projektować interfejsy biorąc pod uwagę ich wygląd oraz użyteczność.

Ebook idealny landing page

Jak zwiększyć konwersję strony docelowej poprawiając ux/ui oraz webwriting.

Książka + ebook o formularzach

Łatwe, przyjemne, dostępne, konwertujące. Takie mogą być Twoje formularze.

Zestaw UX writing

Twórz mikrokopię, którą pokochają użytkownicy. Ebook, framework, kurs.

Ebook WCAG + UX

Praktyczna wiedza o dostępności i doskonaleniu wrażeń użytkownika.

Ebook o pisaniu

Opowiadaj. Pokaż problemy. Podaj rozwiązania. Zachęć do działania.

Rzuć też okiem na:

Menu