Jakie jest najlepsze źródło do nauki projektowania ux/ui?

Jakie jest najlepsze źródło do nauki projektowania? Jak wypracować sobie oko projektanta, by tworzyć modne projekty? Jak się uczyć? Takie pytania dostaję często na skrzynkę e-mail.

Pozwól, że przedstawię Ci mój punkt widzenia oraz kilka porad, które pomogą Ci stać się lepszym projektantem. Temat jest obszerny, ponieważ wiedzy jest mnóstwo od ksiażek, ebooki, kursy po kanały i prywatne grupy. Dlatego rozbiłem ten temat na kilka części.

➡️ Skup się na projektowaniu

Wielu początkujących projektantów skupia się na samym początku na przerobieniu jak największej ilości kursów, szkoleń, książek. Zwykle naprawdę dobrzy projektanci, już na starcie tworzą własne projekty, zamiast brać udział w paro miesięcznych bootcampach.

Podobnie jest ze studiami, które mają nauczyć Cię projektowania. Nie mówię, że są złe, ale osoby, które mają w sobie dużo samodyscypliny, często wykorzystują ten czas bardziej efektywnie, niż na studiach. Kwestia tego czy masz na tyle silnej woli, by samodzielnie projektować i zdobywać wiedzę, czy  raczej potrzebujesz mentora i pracę w grupie.


➡️ Zacznij naśladować innych

Jak zacząć? Wejdź na dowolną stronę typu Dribbble, Behance, Awwwards i wybierz projekt, który Ci się podoba. Następnie spróbuj samodzielnie stworzyć identyczny. W kolejnym kroku, zmodyfikuj go według własnego gustu.


➡️ Ćwicz oko projektanta

Wejdź na Dribbble, Behance, Awwwards i wybierz projekt, który jest zgodny z Twoim gustem. Następnie odpowiedz sobie na pytanie, co sprawiło, że to akurat ten projekt? Za co go lubisz? Zapisz wszystkie jego pozytywne cechy na kartce.

Tak samo zrób z elementami, które Ci się w nim nie podobają. Wychwyć elementy i drobne szczegóły, które lubisz oraz te, które chcesz poprawić. Zrób tak z kilkoma projektami.

Zapisywanie swoich myśli pozwoli Ci zauważyć wzory i schematy, które lubisz. Dzięki notatkom możesz do nich w każdej chwili wrócić.

Przykład z analizy projektu:

  • Podoba mi się przejrzysty ekran oraz minimalizm projektu
  • Podoba mi się paleta barw użyta w projekcie
  • Podoba mi się font zastosowany w nagłówkach
  • Nie podoba mi się cień rzucany przez przycisk
  • Nie podoba mi się, że muszę kliknąć w każdy produkt, by zobaczyć opis
  • Nie podoba mi brak wyszukiwania wewnątrz tabeli
  • Następnie przeanalizuj wszystkie notatki i określ, czy widzisz jakieś podobieństwa

➡️ Ćwicz intuicję projektową

Ćwiczenie oka projektanta, to również zmiana postrzegania produktów, z którymi spotykasz się na co dzień. Musisz zmienić myślenie z konsumenta na aktywnego projektanta. Każdy produkt z którym się spotykasz na co dzień, został zaprojektowany.

Słuchawki, czytnik ebooków, pilot do telewizora, robot kuchenny…wszystko to posiada cechy, które sprawiają, że odbierasz je jako użyteczne lub nie.

Patrząc na produkt pod kątem: “Co mi się w nim podoba” a “Co można w nim poprawić”, wyrobisz sobie intuicję projektową. Wykonaj ćwiczenie i zrób podobnie jak z projektem strony. Znajdź produkt, który codziennie stosujesz i spróbuj określić, co sprawia, że ​​jest świetny oraz co w nim możesz poprawić.

➡️ Poproś o informację zwrotną

Gdy wykonasz swoje pierwsze projekty, pokaż je światu. Opublikuj swoją pracę na portalach typu Dribbble czy grupach dla grafików i poproś o konstruktywną krytykę — społeczność jest tutaj, aby Ci pomóc.

Zwróć uwagę na opicie zwrotne, które otrzymasz, zwłaszcza te negatywne. To właśnie one pozwolą Ci wychwycić błędy, które samodzielnie ciężko wychwycić. Oddanie swoich prac pod publiczną krytykę może pomóc Ci rozwijać się jako projektant.

➡️ Blogi

Internet jest pełen bezpłatnych zasobów edukacyjnych. Do  najpopularniejszych należą blogi. Jednak z jakich blogów warto się uczyć? Poniżej przedstawię mój subiektywny wybór.

Nielsen Norman Group
Interaction design foundation
CareerFoundry
UX Matters
Smashing Magazine
Usability Geek
Medium.com/tag/ux
Uxplanet.org
Uxbooth.com/articles
Ux.stackexchange.com

Jeśli nie masz czasu, przeglądać wszystkich tych blogów z osobna, polecam Ci sprawdzić te agregatory wpisów, które na bieżąco wyłapują wpisy na temat projektowania z większości popularnych stron dla projektantów:

Webdesignernews.com
Designernews.co
Heydesigner.com
Dailydevlinks.com

➡️ Książki

Lubicie książki? Stanowią doskonałe źródło wiedzy, często niedostępne w zasobach internetu. Dodatkową zaletą jest oszczędność czasu. Nie musisz szukać rozproszonych informacji, wszystko masz w jednym miejscu. Oto moje typy:

  • The Design of Everyday Things
  • Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych
  • 100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach
  • You’re My Favorite Client – Mike Monteiro

➡️ Badania, testy

Nauka użyteczności, to również badania. Warto analizować przeprowadzone już testy oraz czerpać wiedzę z wyciągniętych wniosków. Oto dobre źródła, w których znajdziesz wiele gotowych badań i testów:

Nngroup.com
Xd.adobe.com
Baymard.com
Coglode.com/research
Goodui.org/datastories

➡️ Przewodniki projektowe

Dobry uxowiec powinien liznąć również nieco projektowania ui, zatem wiedza z dobrych wzorców projektowych również będzie przydatna. Warto znać podstawowe biblioteki wzorców projektowych:

Material.io
Welie.com
Ui-patterns.com
Docs.microsoft.com
Developer.apple.com
Shopify.dev
Developer.amazon.com
Audi.com/ci/en/guides
Design-system.service.gov.uk
Carbondesignsystem.com
Atlassian.design/components

Tutaj znajdziesz zbiorczą bazę wszystkich systemów projektowania, przewodników stylistycznych i bibliotek wzorów ux/ui.

A może zainteresują Cię…

Ebook przeprojektowani

Naucz się projektować interfejsy biorąc pod uwagę ich wygląd oraz użyteczność.

Ebook idealny landing page

Jak zwiększyć konwersję strony docelowej poprawiając ux/ui oraz webwriting.

Książka + ebook o formularzach

Łatwe, przyjemne, dostępne, konwertujące. Takie mogą być Twoje formularze.

Zestaw UX writing

Twórz mikrokopię, którą pokochają użytkownicy. Ebook, framework, kurs.

Ebook WCAG + UX

Praktyczna wiedza o dostępności i doskonaleniu wrażeń użytkownika.

Ebook o pisaniu

Opowiadaj. Pokaż problemy. Podaj rozwiązania. Zachęć do działania.

Rzuć też okiem na:

Menu