👋 Hej
Z pewnością w swojej karierze nie raz przyszło Ci zmierzyć się ze stwierdzeniem, że ten cały Ux, to właściwie jakiś dziwny wymysł.
Nie mówię już o sytuacji, gdy widzisz jak w projekcie u Twojego szefa lub klienta można wiele poprawić, niestety ten uparcie twierdzi, że Ux w jego produkcie jest zbędny.
Dziś na paru przykładach pokażę Ci, jak zadbanie o Ux może wpłynąć na przebieg historii lub ocalić Ci życie.
👉 Ford i przycisk
Ford w 2015 roku przeprowadził akcję naprawczą wśród swoich klientów. Powodem był przycisk Start/Stop, który został niefortunnie umiejscowiony na konsoli z radiem.
Okazało się, że niejednokrotnie przy próbie włączenia radia, kierowcy lub pasażerowie, omyłkowo wciskali przycisk Start/Stop, co powodowało nagłe zatrzymanie samochodu podczas jazdy.
Wyobraźcie sobie, że jedziecie 140km/h i nagle pasażer wyłącza Wam omyłkowo silnik… Oczywiście Ford w ramach akcji naprawczej przesunął przycisk.
👉 Karta do głosowania
Źle zaprojektowania karta do głosowania, była jednym z czynników, które miały wpłynąć na wyniki wyborów. Rzez działa się na Florydzie w 2000r.
W karcie do głosowania pole do zaznaczenia swojego wyboru, nie zgadzało się z rzędem danego kandydata, przez co niektórzy przypadkowo głosowali na niewłaściwego kandydata.
Należy dodać, że George Bush wygral wtedy przewagą tylko 537 głosów.
Jak przeczytasz w tym artykule, źle zaprojektowania karta do głosowania, była niejednokrotnie przyczyną sporów podczas wyborów.
👉 Interfejs – leczenie na raka
Kolejna historia niestety nie skończyła się szczęśliwie, a dotyczy młodej dziewczyny chorej na raka. Cała historia jej leczenia była oparta o program z niezbyt intuicyjnym interfejsem. Na jego podstawie dobierano dawki lekarstw.
Dziewczyna ze względu na przyjmowane leki wymagała ciągłego nawadniania. Niestety przy wypisie do domu, pielęgniarki nie zauważyły ikonki alertu w górnym pasku interfejsu, która mówiła o tym, żeby poinformować pacjentkę o nawadnianiu.
Dziewczyna zmarła, a winą obarcza się zbyt rozproszony interfejs monitorujący pacjentkę.
👉 Katastrofa nuklearna
W tym przypadku mamy do czynienia z problemem „widoczności stanu systemu”. W 1979 roku elektrownia atomowa we wschodniej Pensylwanii uległa częściowemu stopieniu, powodując największy wypadek jądrowy w historii USA. Jest kilka hipotez tego wypadku, oczywiście wielu zrzuca winę na pracowników.
Jednak w toku śledztwa wykazano, że w momencie, gdy zawór nadmiarowy nie został prawidłowo zamknięty, oznaczenia na przyrządach nadal wskazywały na jego całkowicie zamknięcie.
Źle zaprojektowanie oznaczenia na urządzeniu, zmyliły pracowników, którzy myśleli, że zawór domknął się do końca. W rezultacie personel zakładu nie wiedział, że woda chłodząca wylewa się z zablokowanego zaworu.
👉 Już wiesz dlaczego dbanie o Ux jest potrzebne?
Powyższe historie mają już swoje lata. Dziś technologia ma o wiele większe znaczenie niż kiedyś. Interfejsy są z nami na każdym kroku. Płacimy telefonami, monitorujemy zdrowie w aplikacjach, używamy autonomicznych samochodów, dajemy dzieciom urządzenia elektroniczne.
Wszystko to jest bardzo wygodne i ułatwia życie. Ale gdy technologia załatwia za nas co raz wiecej spraw, zwiększa się ryzyko poważnych błędów, spowodowanych między innymi przez nienależyte testowanie.