Jak projektować w zgodzie z naturą?

Pewnie myślisz sobie jakie przesłanie zawarte jest w tym tytule. Czerpiąc wzorce z natury, jesteś w stanie tworzyć dobre projekty, w których zachowana będzie harmonia.

👉 Użyj kolorów inspirowanych naturą tworząc palety

W internecie możesz znaleźć mnóstwo gotowych palet kolorystycznych. Jednak mimo tego wyboru ciężko zdecydować się na odpowiednie zestawienie. Mam dla Ciebie propozycję.

Paleta kolorów wywodząca się natury jest tak różnorodna, a zarazem przyjemna, że ciężko źle dobrać kolory. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać odpowiednią frazę typu:

  • zachód
  • morze
  • palmy
  • pustynia

W efekcie otrzymasz zdjęcia, które będą inspiracją barwną. Takie naturalne palety idealnie sprawdzą się w czystych, stonowanych, proporcjonalnych projektach, ponieważ użytkownik widzi takie kolory codziennie i jego oczy są do nich przyzwyczajone.

👉 Twórz naturalne cienie

Zastanawiasz się czy cień na przycisku powinien padać z góry czy z dołu? Po odpowiedź sięgnij do natury.

Staraj się unikać umieszczania cienia na górze elementu. Promienie słoneczne nie padają od dołu, tylko do góry. Umysł użytkownika jest przyzwyczajony do cieni, znajdujących się na dole obiektu.

Cienie prawie zawsze posiadają jakieś zabarwienie, pochodzące od elementu, z którego padają. Wbrew pozorom rzadko jest to czysty kolor czarny.

👉 Stosuj okrągłe rogi

To częsty dylemat. Czy stosować proste rogi czy zaokrąglone na elementach typu przyciski, karty, ikony. Co mówi nam w tym wypadku natura?

W naturze nie znajdziesz ostrych krawędzi. Wszystko co ostre, zostało stworzone przez człowieka, dlatego ludzki umysł odbiera zaokrąglone prostokąty jako przyjemniejsze i bardziej naturalne.

Proste narożniki tworzą fokus poza prostokątem, podczas gdy zaokrąglone rogi przyciągają uwagę wewnątrz prostokąta, co w tej sytuacji generuje większą koncentrację na etykiecie przycisku.

Najpopularniejsze zaokrąglenie narożników wynosi około 12px.

A może zainteresują Cię…

Ebook przeprojektowani

Naucz się projektować interfejsy biorąc pod uwagę ich wygląd oraz użyteczność.

Ebook idealny landing page

Jak zwiększyć konwersję strony docelowej poprawiając ux/ui oraz webwriting.

Książka + ebook o formularzach

Łatwe, przyjemne, dostępne, konwertujące. Takie mogą być Twoje formularze.

Zestaw UX writing

Twórz mikrokopię, którą pokochają użytkownicy. Ebook, framework, kurs.

Ebook WCAG + UX

Praktyczna wiedza o dostępności i doskonaleniu wrażeń użytkownika.

Ebook o pisaniu

Opowiadaj. Pokaż problemy. Podaj rozwiązania. Zachęć do działania.

Rzuć też okiem na:

Menu